3 niebezpieczne dzikie rośliny których chcesz uniknąć podczas wędrówki


Istnieje wiele wspaniałych, dzikich roślin jadalnych i przyjaznych dla człowieka rozrzuconych po całym świecie. Są jednak rośliny których podczas pieszej wędrówki należy unikać ze względu na ich szkodliwe, toksyczne działanie.

Do najpopularniejszych należą


Barszcz Sosnowskiego

Heracleum sosnowskyi Manden
Nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego i opisany w 1970. Bardzo agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Barszcz Sosnowskiego powoduje poparzenia i głębokie rany na skórze które goją się do 6 miesięcy a kontakt z oczami może zakończyć się całkowitą utratą wzroku.


Trujący Bluszcz

Toxicodendron pubescens
Roślina ta jest jak kameleon w świecie roślin którego można napotkać w podróżach. Ta sama roślina może wydawać się niewielka jak krzaczek, małe drzewo lub dywan pnączy, by po kilku latach osiągnąć rozmiar ogromnych winorośli. Kontakt z dowolnej części rośliny z tego gatunku spowoduje ciężka wysypka na większości ludzi.

Spalanie każdej części tej rośliny jest silnie ​​drażniące na drogi oddechowe.

Zawiera substancję o nazwie urushiol fenolową, która jest odpowiedzialna za kontaktowe zapalenia skóry u około dwóch milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

Pokrzywa

Urtica dioica L.
W przeciwieństwie do barszczu Sosnowskiego i trujący bluszcz, pokrzywa zaszkodzi od razu, nie powodując godzin lub dni późniejszych powikłań i problemów. Rośliny te mogą osiągnąć wysokość kilku stóp i rosną w gęstych kępach lub jako pojedyncze rośliny. Ten wieloletni gatunek znajduje się na całej półkuli północnej, a dotknięcie łodygi lub liści może być bardzo bolesne.

Rośliny pokryte są włoskami, które są na tyle małe i wystarczająco ostre, aby przebić skórę i wstrzyknąć histaminę i inne substancji chemiczne, które powodują paskudny obrzęk i poparzenie.

Co ciekawe, pokrzywa nie jest złe. Młode rośliny mogą być zbierane (w grubych rękawicach), a następnie na parze, gotowane lub smażone jako smaczne ziele. Pokrzywa stosowana jest również w medycynie, a włókno jej suszonych łodyg może być skręcone w bardzo silne liny.

Brak komentarzy