Zatrucia pokarmowe "zemsta faraona" w krajach egzotycznych


Słyszeliście o chorobach w podróży do krajów egzotycznych typu "Zemsta Faraona"? Egipt, Tajlandia, Turcja, Chiny, Malediwy. Mdłości, biegunka, gorączka? Tak, to o tym właśnie mowa. To reakcja naszego organizmu na zmianę flory bakteryjnej jelit.

Kogo dotyczy ta przypadłość?

Amatorów, urlopowiczów co wyrwali się na wymarzone wakacje i nieco zachłysnęli lokalnym klimatem ;) Jesz swoją lokalną kuchnie, pijesz "znaną" wodę i organizm się do tego przyzwyczaił, nawet wilgotność i temperatura powierza ma znaczenie. I nagle wszystko się zmienia, zmiana czasu, klimat, jedzenie, napoje. To powoduje istną rewolucję która trwa od 2 do 4-5 dni gdzie zamiast cieszyć się urlopem i nowym miejscem męczymy się w hotelowej łazience.

Jak zapobiec zemście faraona

  • Wzmocnienie flory bakteryjnej - pijemy już pierwszego dnia na miejscu jogurty, kefiry lokalne. Kiszonki też są polecane lecz te mogą zawierać inne szkodliwe bakterie. 
  • Woda - pijemy tylko butelkowaną, zęby też myjemy w wodzie z butelki. Koski lodu unikamy. Słomki to również dobre i często stosowane rozwiązanie. 
  • Jedzenie - na początku gotowane posiłki i stopniowo z hotelowego menu wychodzimy na ulicę po lokalne smakołyki.
  • Alkohol - czysty, wysoko procentowy. W pierwszych dniach unikamy drinków.

Jak leczyć zemstę faraona? 

  • Coca Cola - Dla osób które widzą jak to robić. Jeśli u nas na zatrucie pomaga ci szklanka tego napoju to możesz spróbować również w podróży. Oczekiwany efekt to spowodowanie wymiotów. Sączenie gazowanego, słodkiego napoju generalnie tylko pogorszy i przedłuży chorobę. 
  • Alkohol - czysta, dobra wódka. kieliszek 50ml na dzień. 
  • Stoperan - Leki na biegunkę nie bierzemy od razu, to ważne. Warto je mieść i zastosować w krytycznym momencie. Organizm potrzebuje się oczyścić i trzeba pozwolić mu to zrobić.
  • Woda - Trzeba dużo pić. Do wody można dodać mikroelementy i sole na odwodnienie (wpis co spakować w podróżną apteczkę).

Inne choroby w podróży

Wspomniana zemsta faraona to jedno z tych delikatniejszych dolegliwości towarzyszących niektórym urlopowiczom. Cięższa aklimatyzacja którą trzeba przeżyć. Podobnie jak imprezy syto zakrapiane i syndrom dnia powszedniego (poznajcie najlepsze domowe sposoby na kaca).
Poważniejsze zatrucia wywołują bakterie salmonelli, gronkowca, jadu kiełbasianego czy toksyny grzybów.


Brak komentarzy