Jedziesz za granicę do pracy lub na urlop — Jakie ubezpieczenie wybrać?


Choroba, ból zęba czy nieszczęśliwy wypadek to sytuacje, z którymi spotykamy się nie tylko w domu - w Polsce, ale i poza nim, wyjeżdżając do pracy czy na urlop za granicę np. Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii czy Norwegii.

Jeśli chcemy uniknąć konieczności płacenia z własnej kieszeni za wizytę u lekarza lub dentysty, wykonanie specjalistycznych badań, albo pobyt w szpitalu to warto ubezpieczyć się przed wyjazdem w razie takich sytuacji.

Karta EKUZ


EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Co ważne EKUZ pokrywa tylko podstawowe usługi medyczne a „Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu”. Czyli karta EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów.

Ubezpieczanie turystyczne – urlop w Polsce i za granicą


Jednodniowa podróż tak samo, jak dwutygodniowy urlop może obfitować w różne zaskakujące wydarzenia. Dlatego też przed wyjazdem warto wykupić dobre ubezpieczenie w podróży.

Wybierając zakres ochrony należy wziąć pod uwagę:
• kraj i miejsce, do którego się wybieramy;
• lista ewentualnych źródłem problemów (np. fakt zabrania ze sobą pupila – psa czy kota);
• wykonywane zajęcia np. wspinaczka wysokogórska, jazda na nartach, surfing, nurkowanie;
• podróż z dziećmi;
• wysokość sumy gwarantowanej.

Polisa turystyczna powinna rozwiązywać nagłe trudności i pozwolić spokojnie kontynuować wakacje lub w ostateczności zapewnić bezpieczny powrót do domu.

Assistance


Pakiet Assistance ma za zadanie zapewnić osobie ubezpieczonej oraz jej bliskim, opiekę i ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu. Assistance za granicą to nie tylko odholowania auta do najbliższego zakładu mechanicznego, ale przede wszystkim zagwarantowanie pomocy w formie najważniejszych informacji czy wskazówek oraz pokrycie kosztów jak nocleg, przyjazd członka rodziny do poszkodowanego, czy wcześniejszy powrót do kraju. Wiele ubezpieczeń assistance zapewnia opiekę nad dziećmi, kiedy ich opiekunowie lub rodzice są osobami poszkodowanymi w wypadku.

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków


Nieszczęśliwy wypadek to zdarzenie nagłe, niezależne od woli ubezpieczonego, wywołane przyczyną zewnętrzną. NNW to dobrowolne ubezpieczenie, które ochroną obejmuje ubezpieczonego i jest wypłacane w sytuacji, kiedy nastąpi nieszczęśliwy wypadek, na którego skutek poszkodowany:
• doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki lub nogi, utrata oka);
• doznał trwałego uszkodzenia, rozstroju zdrowia (zaburzenie równowagi uniemożliwiającego chodzenie);
• zmarł.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC w życiu prywatnym zabezpiecza ubezpieczonego finansowo na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządził osobom trzecim ich mieniu.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą


Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z leczeniem, wykonywanymi usługami czy zabiegami medycznymi, mowa tu m.in. o operacjach, badaniach MR, pobytach w szpitalu, wizyta u specjalisty np. stomatologa czy nawet wykupienie niezbędnych lekarstw.

Ubezpieczenie turystyczne a koronawirus


Prawie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia wsparcie w razie zachorowania na Covid-19. Jednakże przed podpisaniem polisy warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy polisa obejmuje tylko pokrycia kosztów leczenia, wykonanie testu, czy również zapewnia opłacenie pobytu na kwarantannie, w izolacji czy na w czasie choroby dziecka.

Ubezpieczenie a prawo kraju docelowego


Wyjeżdżając za granicę warto zwrócić uwagę na obowiązujące prawo i tak np.:

  • od 1 stycznia 2022 każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich we Włoszech musi posiadać ubezpieczenie OC. Brak obowiązkowego ubezpieczenia grozi grzywną od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego;
  • w Słowacji koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany lub jego rodzina, chyba że posiada stosowne ubezpieczenie (koszt uruchomienia śmigłowca to 2000 euro, a godzina pracy ratownika - 500 euro). Wybierając się w Słowackie Tatry warto sprawdzić, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka.
  • W Stanach Zjednoczonych opieka medyczna jest płatna. Warto wykupić pakiet ochrony z największą sumą gwarantowaną, by łatwo dochodzić o odszkodowania w USA.

1 komentarz

Przemek Budka pisze...

Ubezpieczenie jak nie jest wymagane to chyba nigdy nie wykupiłem