Pobyt w Holandii, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym lub przy pracy

Polska i Holandia znajdują się w Unii Europejskiej, ale każde z państw ma inne przepisy prawa. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę możemy się spotkać z innymi zasadami niż w Polsce. Wielu Polaków wyjeżdża do pracy do Holandii, czy to na chwilę czy na stałe. Dlatego też wyjeżdżając, warto zapoznać się chociażby z podstawowymi informacjami dotyczącymi prawa pracy czy z zasadami ruchu drogowego. 

W myśl zasady licz na najlepsze, ale przygotuj się na najgorsze, należy wziąć pod uwagę możliwość doznania wypadku przy pracy czy komunikacyjnego. W tym artykule zapoznasz się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zachowania po zdarzeniu oraz uzyskania odszkodowania zarówno po wypadku w pracy jak i wypadku komunikacyjnym. Osoba poszkodowana ma swoje prawa a ich nieznajomość może utrudnić uzyskanie odszkodowania za należne roszczenia. Bez dobrej znajomości prawa czy języka holenderskiego (lub angielskiego) masz dużo mniejsze szanse na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania. Wato więc po wypadku zgłosić się do Kancelarii Odszkodowawczej pomagającej poszkodowanym po wypadkach w Holandii.

 

Wypadek komunikacyjny w Holandii



Jak zachować się po wypadku drogowym w Holandii? 
  1.  Jeśli w trakcie wypadku, któryś z uczestników został ranny, wezwij pogotowie oraz policję i udziel pierwszej pomocy. 
  2. O ile wezwanie policji nie jest konieczne, należy ze sprawcą zdarzenia przygotować wspólne oświadczenie o zdarzeniu z opisem wypadku, mapką sytuacyjną, danymi obu kierowców i samochodów oraz dane ubezpieczyciela OC sprawcy. 
  3. Zbierz oświadczenia i dane świadków, wykonaj dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia oraz zdjęcia uszkodzonych pojazdów. 
  4. Jeśli nie wezwano karetki, ale Ty albo ktoś z Twoich współpasażerów czuje się źle, to należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego w celu przygotowania raportu medycznego. 
  5. Zbieraj rachunki i faktury za wszystkie poniesione koszty. 
 Jak zlikwidować szkodę komunikacyjną powstałą w Holandii? 
  1. W Polsce przez polskiego korespondenta holenderskiej ubezpieczalni OC sprawcy:
    a) Wejdź na stronę Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Tam znajdziesz dane korespondenta ubezpieczyciela OC sprawcy zdarzenia. Do wskazanej ubezpieczalni zgłoś szkodę. Przedstaw komplet dokumentacji zdarzenia.
    b) Jeśli nie znasz procedur dotyczących uzyskania odszkodowania lub chcesz mieć pewność, że uzyskasz najwyższe możliwe odszkodowanie, skorzystaj z usług profesjonalnej Kancelarii Odszkodowawczej.
    c) Korespondent powinien wydać decyzję do 3 miesięcy. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel może zorganizować oględziny pojazdu, komisję lekarską, lub poprosić o dodatkową, brakującą dokumentację.
    d) Od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. W razie zaniżonego odszkodowania nie ma jednak możliwości przeprowadzenia w Polsce sprawy sądowej przeciwko korespondentowi czy holenderskiemu ubezpieczycielowi.
  2. W Holandii bezpośrednio u ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku:
    a) Zbierz pełną dokumentację powypadkową i samodzielnie lub najlepiej przy pomocy Kancelarii Odszkodowawczej zgłoś szkodę do ubezpieczalni OC sprawcy wypadku.
    b) Pamiętaj, że okres przedawnienia w Holandii to 5 lat.
    c) Od decyzji ubezpieczyciela można złożyć odwołanie. Twój pełnomocnik może podjąć też rozmowy mediacyjne ze stroną przeciwną w celu ustalenia ewentualnych warunków zawarcia ugody. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, to zawsze można zdecydować się na wejście na drogę sądową.

Wypadek przy pracy w Holandii

Kiedy pracownik może uzyskać odszkodowanie po wypadku przy pracy?
  1. Gdy do zdarzenia doszło w trakcie pracy i w innych sytuacjach, gdy pracownik wykonuje czynności związane z wykonywaniem swoich obowiązków (podróż służbowa).
  2. Kiedy u poszkodowanego pracownika doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  3. Gdy za wypadek odpowiada inny pracownik lub sam pracodawca poprzez zaniedbania związane z przepisami BHP.
  4. Jeśli pracownik nie przyczynił się do powstania swojego wypadku poprzez swoją nieuwagę, łamanie przepisów czy też przebywanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Procedura uzyskania odszkodowania po wypadku przy pracy w Holandii.

  1. Po wypadku zgłoś zdarzenie swojemu przełożonemu. Poszkodowany powinien otrzymać pierwszą pomoc, a w razie konieczności przełożony powinien wezwać karetkę.
  2. Pracodawca przeprowadza dochodzenie dotyczące wypadku i na tej podstawie przygotowywany jest protokół powypadkowy. Należy się z nim dobrze zapoznać i podpisać, jeśli jest zgodny z prawdą.
  3. Jeśli protokół wykazuje winę innego pracownika lub pracodawcy, to poszkodowany pracownik ma możliwość rościć o odszkodowanie do ubezpieczyciela OC pracodawcy.
  4. Poszkodowany może samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika prawnego zgłosić szkodę dołączając komplet dokumentacji powypadkowej (protokół powypadkowy, zeznania świadków, dokumentacja medyczna, rachunki za leczenie). Termin przedawnienia sprawy w Holandii to 5 lat, do tego czasu należy zgłosić szkodę.
  5. Należy uzbroić się w cierpliwość czekając na decyzje, ponieważ w Holandii nie ma jasno określonego limitu dni, do kiedy ma ona zostać wydana. Jeżeli leczenie nie jest zakończone, ubezpieczyciel może przyznać poszkodowanemu zaliczkę na poczet odszkodowania i wyrazić chęć uzyskania kolejnych dokumentów medycznych. Ubezpieczyciel może wezwać poszkodowanego na komisję medyczną w celu ustalenia doznanego uszczerbku na zdrowiu.
  6. W ciągu procesu uzyskania odszkodowania dochodzi do spotkania obu stron oraz mediacji dotyczących ugodowego zakończenia sprawy.
  7. Sprawa może być zakończona ugodą, lub w razie braku porozumienia, na drodze sądowej. Cały proces uzyskania odszkodowania w Holandii może trwać od 3 do nawet 6 lat.

Samodzielna walka o odszkodowanie czy skorzystanie z usług specjalisty?

Większość Polaków we własnym kraju ma wątpliwości co do tego, jak się zachować po wypadku. Nie są też pewni jakie prawa ma osoba poszkodowana, na jakie odszkodowanie może liczyć, a jakie roszczenia są bezzasadne. W innym kraju tym bardziej możemy czuć się zagubieni, bo mimo przebywania w kraju Unii Europejskiej, każdy kraj rządzi się swoimi prawami. 


Poszkodowani w Holandii mogą oczywiście po wypadku w pracy lub komunikacyjnym samodzielnie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela OC sprawcy zdarzenia. Jednakże bez specjalistycznej wiedzy, znajomości różnych dziedzin prawa czy biegłej znajomości języka uzyskanie odszkodowania może być utrudnione. Ubezpieczycielowi sprawcy nie zależy, aby wypłacić wyższe odszkodowanie, dlatego poszkodowany nie jest informowany o wszystkich przysługujących mu prawach. Przyznane odszkodowanie może być więc mocno zaniżone. 

Zaufanie specjaliście, Kancelarie Odszkodowawcze dają gwarancję, że poszkodowany uzyska świadczenie za wszystkie należne mu roszczenia oraz w maksymalnej możliwej wysokości. Nasza Kancelaria od kilkunastu lat we współpracy z Kancelarią holenderską pomaga poszkodowanym z sukcesami. Nasi Klienci oprócz profesjonalnego prowadzenia sprawy odszkodowawczej przez holenderskiego adwokata otrzymują opiekę w języku polskim zarówno w Polsce jak i Holandii.

Tomasz Socha, Prezes Kancelarii Campter pomagającej poszkodowanym w Holandii odpowiada na nasze pytanie dotyczące współpracy w pełnomocnikiem prawnym. 

Brak komentarzy