Pobyt w Norwegii – jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Wyjeżdżając za granicę szukając lepszego życia lub większego zarobku liczymy się z drobnymi problemami, ale raczej nie bierzemy pod uwagę poważnego wypadku. Niestety za granicą, tak samo jak i w rodzimym kraju może dojść do wypadku komunikacyjnego lub wypadku przy pracy. Każdy kraj ma swoje prawo karne, prawo pracy, prawo drogowe czy prawo odszkodowawcze. Różnice między Polską a Norwegią są znaczące, ale w każdym z tych miejsc nieznajomość prawa może zaszkodzić. 


Decydując się na wyjazd za granicę warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi postępowania po wypadku oraz możliwości uzyskania odszkodowania. Jeśli nie jesteś sprawcą zdarzenia, a osobą poszkodowaną, masz możliwość uzyskania odszkodowania za doznane urazy fizyczne i psychiczne oraz poniesione koszty związane z leczeniem. Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci się zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi Twoich praw po wypadku. Warto jednak podjąć współpracę z Kancelarią zajmującą się pomocą poszkodowanym w Norwegii. 


Wypadek przy pracy w Norwegii


Jakie roszczenia należą Ci się po wypadku przy pracy w Norwegii?

1. Utrata dochodu oraz ewentualna przyszła utrata dochodu. 

2. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie. 

3. Wydatki dotychczasowe oraz przyszłe związane z kosztami leczenia. 

4. Koszty pomocy prawnej. 

5. Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. 


Jak zachować się po wypadku przy pracy w Norwegii?

1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia i powiadom przełożonego o zdarzeniu. 

2. Jeśli jesteś w stanie, wykonaj zdjęcia miejsca zdarzenia i obrażeń. 

3. Pozyskaj od pracodawcy protokół powypadkowy. 

4. Pamiętaj, że bez zgody NAV podczas leczenia powypadkowego nie możesz wyjechać z kraju – jeśli chcesz wrócić do Polski, musisz złożyć wniosek o wydanie takiej zgody.

5. Jeśli pracodawca nie zgłosił zdarzenia do NAV, zrób to sam lub z pomocą pełnomocnika. 

6. Jeśli winą za wypadek można obarczyć pracodawcę lub innego pracownika, można zgłosić szkodę również do ubezpieczyciela pracodawcy. Dodaj pełną dokumentację powypadkową (protokół powypadkowy, zdjęcia, oświadczenia świadków, dokumentacja medyczna).

7. Zarówno NAV jak i ubezpieczyciel mogą wezwać poszkodowanego na komisję lekarską, która ma potwierdzić i zweryfikować odniesione obrażenia oraz doznany uszczerbek na zdrowiu. 

8. Po decyzji NAV lub ubezpieczyciela możesz się odwołać od decyzj, jeśli Twoim zdaniem jest niesprawiedliwa . 

9. Negocjacje ugodowe lub mediacje – jeśli nie przyniosą skutku i poszkodowany dalej nie zgadza się z decyzją NAV lub ubezpieczyciela, to ma możliwość wejść na drogę sądową. 


Wypadek komunikacyjny w Norwegii 


Jak zachować się po wypadku drogowym w Norwegii?

1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. 

2. Sprawdź, czy ktoś z uczestników nie został ranny. Jeśli są ranni, należy wezwać pogotowie i policję. 

3. Udziel pierwszej pomocy w razie konieczności.

4. Zbierz dane świadków oraz ich pisemne oświadczenia.

5. Zrób zdjęcia miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. 

6. Jeśli nie ma rannych, policja może odmówić przyjazdu. Wtedy należy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym opisujące całe zdarzenie. 

7. Jeśli występuje bariera językowa między stronami – nie podpisuj czegoś, czego nie rozumiesz. 

8. Jeżeli nie wezwano pogotowia, a po jakimś czasie któryś z uczestników wypadku źle się poczuje, należy natychmiast udać się do szpitala. Kilkudniowa zwłoka może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania za doznane obrażenia. 


Jak zlikwidować szkodę komunikacyjną powstałą w Norwegii? 

1. Zgłoszenie szkody w Polsce przez polskiego korespondenta norweskiego ubezpieczyciela OC sprawcy:

a) Mając dane ubezpieczyciela sprawy wypadku, wejdź na stronę Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i znajdź dane korespondenta ubezpieczyciela OC na terenie Polski. Zgłoś do niego szkodę przedstawiając komplet dokumentacji dotyczącej samego wypadku oraz jego skutków. 

b) Decyzja powinna zostać wydana do 90 dni. W tym czasie ubezpieczyciel może zarządzić oględziny samochodu uszkodzonego czy badanie lekarskie poszkodowanego. 

c) Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela, możesz się od niej odwołać. Od kolejnej decyzji również możesz się odwołać. Nie masz jednak możliwości wejść na drogę sądową w Polsce przeciwko korespondentowi norweskiej ubezpieczalni. 

2. Zgłoszenie szkody w Norwegii, bezpośrednio u norweskiego ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku:

a) Zbierz pełną dokumentację powypadkową i samodzielnie lub przy pomocy pełnomocnika zgłoś szkodę do norweskiej ubezpieczalni OC sprawcy zdarzenia. Pamiętaj, że okres przedawnienia w Norwegii to 3 lata. 

b) Jeśli uznasz decyzję ubezpieczyciela za krzywdzącą, możesz złożyć odwołanie. Jeżeli w dalszym ciągu uważasz odszkodowanie za zaniżone, możesz samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika negocjować ugodowe zakończenie sporu lub wejść na drogę sądową. 


Samodzielna walka o odszkodowanie czy skorzystanie z usług specjalisty? 


Poszkodowani po wypadkach boją się, że korzystając z pomocy specjalisty, czyli Kancelarii Odszkodowawczej stracą część ze swojego odszkodowania. Starają się więc na własną rękę zgłosić wypadek i walczyć o odszkodowanie. Jednakże bez znajomości prawa danego kraju czy bez dobrej znajomości języka angielskiego lub norweskiego uzyskane samodzielnie odszkodowanie może być niepełne i zaniżone. 

Brak komentarzy